Gabinet Stomatologiczny - implanty
Kontakt




Czy wiesz, że...?


hr-vert
  Planowanie leczenia

Po zebraniu i przeanalizowaniu danych z analizy zdjęć radiologicznych oraz wywiadu lekarskiego lekarz przedstawia pacjentowi wszelkie dostępne informacje o możliwych do zastosowania w jego przypadku metodach implantologicznych.
Podczas dyskusji z pacjentem przedstawia zalety i wady każdej z metod.


Dialog z pacjentem na tym etapie planowania jest czynnikiem bardzo istotnym - każda ze stron może się wycofać z zaplanowanego leczenia, jeżeli przewiduje wystąpienie jakiś problemów. Czasem lekarz nie jest w stanie sprostać zbyt wygórowanym oczekiwaniom pacjenta, wtedy albo pacjent zrozumie argumenty lekarza i dojdzie do porozumienia, albo nastąpi rezygnacja z leczenia.

Bardzo istotne przy pracach opartych na implantach sa rozważania ekonomiczne
Należy ustalić, na jaki wydatek pacjent może sobie pozwolić i jakie będą terminy płatności.

W przypadku odbudowy na implantach koszt postępowania labolatoryjnego może być określony tylko w przybliżeniu, ponieważ uzależniony jest od ustawienia implantów w trakcie zabiegu chirurgicznego i zastosowania indywidualnie dobranych łączników. Różnice te nie przekraczają jednak 10% planowanej sumy.
Nie można przewidzieć niespodziewanych kosztów dodatkowych mogących wystąpić gdy stan zdrowia pacjenta ulegnie zmianie w trakcie leczenia i miałoby to wpływ na zmianę procedur.
Jednak są to wypadki bardzo sporadyczne i praktycznie zawsze jesteśmy w stanie określić wydatki jakie pacejent będzie musiał ponieść przy różnych opcjach leczenia.

Ważne jest aby pacjent szczerze odpowiedział sobie na pytanie czy może pozwolić sobie finansowo na tego rodzaju leczenie i czy nie obawia się czasem długiego czasu trwania takiego leczenia ?

W związku z ustalaniem kosztów leczenia pacjent jest też informowany o trwałości takiej inwestycji tzn. o sukcesach leczenia implantologicznego, możliwościach powikłań czy konsekwencji niepodjęcia leczenia protetycznego i nieobciążenia wprowadzonych wszczepów.

Zawsze tez pada ze strony pacjenta pytanie o gwarancje utrzymania uzupełnienia protetycznego na implantach.

Teoretycznie implant powinien być niezniszczalny, ale żaden stomatolog nie da pacjentowi gwarancji wieczystej. W medycynie nie ma gwarancji - jest statystyka, a ona jest nieubłagana. Implant osadzony jest w żywym organiźmie i część reakcji indywidualnych na ciało obce oraz chorób, które mogą się ujawnić jest nieprzewidywalna.
Chodzi tu o część wewnątrzkostną tzn. sam implant tkwiący w kości, nadbudowa protetyczna oczywiście może być obejmowana gwarancją.


Jeśli nawet lekarz lub firma produkująca implanty udziela gwarancji to nakłada jednak na pacjenta także obowiązki. Zobowiązuje do utrzymywania wysokiego poziomu higieny przez pacjenta i również od zabiegów oczyszczania profesjonalnego wykonywanych w gabinecie. Zazwyczaj zabiegi te łączy się z rutynową wizytą kontrolną, ale niektórzy pacjenci wymagają dodatkowego oczyszczania łączników tytanowych nawet co trzy miesiące.


W przypadku wykonywania zabiegu implantacji z dodatkową regeneracją kości lekarz zwykle zastrzega sobie ograniczenie odpowiedzialności za wynik leczenia. Rokowanie powodzenia takich zabiegów jest znacznie mniejsze.

Pacjent powinien też być świadom, że niektóre z elementów uzupełnienia mogą ulec zużyciu i będą wymagały wymiany (śrubki, części z akrylu lub kompozytu). Wymiana tych elementów na nowe odbywa się zwykle odpłatnie według stawek ustalonych wcześniej.


Projektowanie stron www