Gabinet Stomatologiczny - implanty
Kontakt




Czy wiesz że...?

Coraz częściej chirurdzy skłaniają się do tego aby jak najszybciej obciążać implant. Stopniowa aktywacja sił żujących i przenoszenie ich na implant nie tylko nie uszkadza wszczepu, ale też dodatkowo stymuluje i pobudza otaczającą kość do gojenia.

hr-vert
  Dwuetapowy

Gdy chirurg zadecyduje, że korzystniej i bezpieczniej jest wykonać zabieg w wersji dwuetapowej to po przygotowaniu miejsca pod planowany implant i wprowadzeniu wszczepu zaszywamy pole operacyjne. Implant jest całkowicie zagłębiony w kości i niewidoczny - schowany pod dziąsłem. Po tygodniu zdejmujemy szwy i pacjent na 6-12 tygodni zapomina , że miał cokolwiek robione . Pozostaje oczywiście pod kontrolą stomatologa .


W tym czasie wszczep "przyjmuje się" , komórki tkanki kostnej swoimi wypustkami chwytają się porów w pokrywającej implant plaźmie tytanowej. Następuje tzw. osteointegracja, czyli jakby zrośnięcie się wszczepu z kością . Jest to proces długotrwały i widoczny tylko w obrazie mikroskopowym .

Na świecie istnieje wiele systemów implantacyjnych, lecz z tego tylko kilkanaście ma udowodnioną klinicznie osteointegrację na poziomie komórkowym .

To właśnie ten etap gwarantuje nam długoletnie utrzymanie implantu .

Przy badaniu kontrolnym - na zdjęciu rentgenowskim widać doskonale, czy wszczep bez problemów obrasta kością.

Gdy implant jest już wgojony przystępujemy do drugiego etapu części chirurgicznej, czyli odsłonięcia powierzchni nośnej wszczepu. Zakładana jest na okres 5-10 dni tzw. śruba zabliźniająca. Niestety również ponownie założone są szwy.




Dziąsło wokół przyszłej korony jest dzięki tej śrubie kształtowane tak aby wyglądało naturalnie wokół przyszłej korony.


Na tym kończą się ingerencje chirurgiczne i można przystąpić do części protetycznej.
Niezależnie od techniki zastosowanej w okresie wgajania się wszczepu trzeba zweryfikować jego integrację wg następujących kryteriów:

  • brak ruchomości
  • występowanie zdrowej tkanki wokół wszczepu
  • niewystępowanie objawów radiologicznych rozrzedzenia kości

Obecnie uznaje się, że współczynnik przeżycia implantów po 15 latach ich funkcjonowania wynosi 86% dla żuchwy i 78% dla szczęki.



Projektowanie stron www