Gabinet Stomatologiczny - implanty
Kontakt




Czy wiesz że...?

hr-vert
  Urazy zabiegowe

Istotnym tematem o którym krążą często nieprawdopodobne historie są uszkodzenia organizmu spowodowane implantami.

Jak już wielokrotnie pisano tytan jest materiałem całkowicie biozgodnym. W nowoczesnej medycynie wykonywana jest z niego większość endoprotez
np. płytki zespalające i śruby kostne, elementy protez stawów, obudowy rozruszników serca. Tytan jest w pełni akceptowany przez ludzki organizm, to znaczy, że nie dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia z tytułu użytego materiału .

O zwiększonym ryzyku zabiegu i powikłaniach z uwagi na jego przeprowadzenie możemy mówić w dwóch rejonach. Są to odcinek boczny górny i boczny dolny. Na górze kość szczęki jest wewnątrz pusta i zawiera w sobie zatokę szczękową.

Złe zaplanowanie długości wszczepu grozi przebiciem się do zatoki. O ile zostawienie w takim przypadku otworu jest błędem, to uważa się że wprowadzenie sterylnego implantu nie powoduje późniejszych komplikacji.

Oczywiście wiemy na jakiej głębokości nastąpiło przebicie ponieważ wiertła są kalibrowane i należy założyć implant krótszy, tak aby jego wierzchołek nie był w jamie zatoki. Jeśli imlpant posiada pierwotną stabilizację to błona śluzowa wyściełająca dno zatoki wygoi się. Oczywiście pacjent pozostaje pod kontrolą radiologiczną.

Na dole w kości żychwy ryzyko związane jest z uszkodzeniem nerwu zębodołowego dolnego. Uszkodzenia nerwu jako powikłanie zabiegiem implantacji w żuchwie szacowane są w literaturze fachowej na 8,5% przypadków.

Stopień uszkodzenia lekkiego, charakteryzujące się zmniejszeniem progu dotykowego oraz progu bólu w porównaniu z analogicznymi wskaźnikami zdrowego nerwu po drugiej stronie twarzy. Objawy te mijaja po ok. dwóch dobach.

Drugi stopień uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego to uszkodzenia średniociężkie, gdy pacjent narzeka na zdrętwienie dolnej wargi, zębów i dziąseł oraz na występowanie parestezji - odczucie kłucia igieł, biegania mrówek. Po 7 dniach objawy kliniczne zmniejszają się, a po 45 dniach funkcja nerwu w pełni wraca do normy. Tylko niewielka część chorych, około 12%, podaje utrzymujące się objawy parestezji w okolicy uszkodzonego nerwu do około 6-10miesięcy od zabiegu.

Trzeci ciężki stopień uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego jako powikłanie zabiegiem implantacji jest niezmiernie rzadki.

Każde zaobserwowane przez pacjenta objawy utrzymującego się długo po zabiegu odrętwienia brody lub wargi wymagają natychmiastowej konsultacji z implantologiem i wdrożenia dodatkowego leczenia oraz kontroli radiologicznej.




Projektowanie stron www