Gabinet Stomatologiczny - implanty
Kontakt




Czy wiesz że...?

Możliwe jest powolne usunięcie aparatem ortodontycznym korzenia zęba. Powstająca ponad wierzchołkiem korzenia przerwa wypełnia się początkowo przez kallus t.j. młodą tkankę przyranną, który dojrzewając przekształca się w normalną tkankę kostną.

Klasycznie stosowane implanty można stosować jako elementy aparatów ortodontycznych w sytuacjach, kiedy zęby wymagają przesunięcia na większe odległości. Po zakończeniu leczenia te implanty się usuwa lub włączone zostają do uzupełnienia protetycznego wraz z umocowanymi na nich zębami sztucznymi.

hr-vert
 Miejsce pod implant

Ortodontyczny wyciąg zębów przewidywanych do usunięcia stał się metodą prowadzącą do nieinwazyjnego polepszenia stanu tkanek miękkich i twardych przed osadzeniem implantu.
Metoda ta ma jednak swoje ograniczenia, szczególnie w przypadku zębów, gdzie ubytek kostny przekracza 2/3 długości korzenia.

Na zęby sąsiednie zakładany jest stały aparat ortodontyczny. Korzeń, który chcemy usunąć posiada również element łączący go z aparatem i jest stopniowo wyciągany z zębodołu. Jest to oczywiście proces powolny i całkowicie bezbolesny.

Usuwany ortodontycznie ząb pozostawia po sobie w zębodole tzw. przerwę dystrakcyjną. Osteogeneza dystrakcyjna oparta jest na zasadzie wtórnego gojenia się ran. Wypełnia się ona początkowo przez kallus - młodą tkankę przyranną, który dojrzewając przekształca się w normalną tkankę kostną.

W ten sposób w chwili gdy całkowicie usuniemy korzeń posiadamy tkankę kostna w którą możemy wprowadzić implant. Alternatywą dla takiego postępowania jest implantacja natychmiastowa, ale nie zawsze są do tego sprzyjające warunki.



Projektowanie stron www