Gabinet Stomatologiczny - implanty
Kontakt




Czy wiesz że...?

Możliwe jest powolne usunięcie aparatem ortodontycznym korzenia zęba. Powstająca ponad wierzchołkiem korzenia przerwa wypełnia się początkowo przez kallus t.j. młodą tkankę przyranną, który dojrzewając przekształca się w normalną tkankę kostną.

Klasycznie stosowane implanty można stosować jako elementy aparatów ortodontycznych w sytuacjach, kiedy zęby wymagają przesunięcia na większe odległości. Po zakończeniu leczenia te implanty się usuwa lub włączone zostają do uzupełnienia protetycznego wraz z umocowanymi na nich zębami sztucznymi.

hr-vert
  Miniimplanty

Od pewnego czasu w centrum zainteresowania ortodoncji znalazły się implanty jako element zakotwienia wspierającego leczenie ortodontyczne

Klasycznie stosowane implanty można stosować jako elementy wyłącznie retencyjne. Takie kostne zakotwiczenia aparatów ortodontycznych stosuje się w sytuacjach, kiedy zęby wymagają przesunięcia na większe odległości. Po zakończeniu leczenia te implanty się usuwa.
Nie zawsze jednak trzeba taki implant usunąć. Można też stosować jako elementy kombinowane - retencyjne i odtwórcze. Wtedy to po zakończeniu leczenia ortodontycznego włączone zostają do uzupełnienia protetycznego wraz z umocowanymi na nich zębami sztucznymi.

Poza klasycznymi implantami na uwagę zasługują miniimplanty opracowane specjalnie dla ortodoncji oraz implanty podniebienne. Tutaj omówione zostana jeszcze te pierwsze.

Tytanowe implanty, które są używane z powodzeniem w protetyce w celu odtworzenia brakujących zębów, w ortodoncji jako zakotwienie mają wiele ograniczeń z uwagi na możliwość ich umiejscowienia.

Konwencjonalne implanty przy pracach ortodontycznych mogą być umieszczone w okolicy zatrzonowcowej lub w obrębie wyrostków. Następnym ograniczeniem jest kierunek przyłożonej siły - implanty umieszczone w obrębie szczytu wyrostka są za duże żeby używać poziomych przesunięć ortodontycznych.

W celu zakotwienia ortodontycznego coraz powszechniejsze stają się miniimplanty ze względu na możliwość umiejscowienia ich w każdym obszarze wyrostka zębodołowego. Postępowanie chirurgiczne jest być na tyle łatwe, że może je wykonać nawet ortodonta, a ich wgajanie jest być szybkie.

O ile średnica konwencjonalnych implantów wynosi 3,3 - 6 mm a ich długość 8-16 mm, to wymiary miniimplantu wynoszą - średnica 1,2 mm, dł. 6 mm.
Są więc na tyle małe, że nie powodują uszkodzeń kości i mogą być usunięte w każdej chwili, gdy nie będą już potrzebne. Wygojenie kości po usunięciu implantu następuje bardzo szybko.



Projektowanie stron www